Jeden z nejlepších českých klavíristů současnosti Ivo Kahánek se s námi, bezprostředně po koncertu v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, podělil o své dojmy.

Vystupoval jste v Jablonci poprvé? A jak se vám zde líbilo?

Poprvé? V žádném případě, jezdím sem tak často, že se obávám, že ani v rodném Frýdku - Místku mne tak často nevidí (úsměv). Ale bez legrace. Zdejší publikum je fantastické. A neříkám to jen proto, že jsem tady. Lidé tu reagují báječně, je vidět, že jsou zvyklí chodit do divadla, které je mimochodem velmi krásné, a že nabídka programů je zde bohatá a kvalitní. Je to zcela jistě zásluhou místního divadelního ředitele Pavla Žura. Jsem velice rád, že jsme navázali spolupráci.

Když sem jezdíte často, jak se vám Jablonec líbí jako město?

Jak už jsem říkal, jsem z Frýdku - Místku a tam je krajina podobná. Dalo by se říct. Město je fajn, krásné a má ducha. Navíc se mi tu dokonce stává, že mne při procházce jabloneckými ulicemi zastavují místní obyvatelé a žádají o podpis. A to dokonce v době, kdy tu nemám ani vystoupení. To se mi, krom Prahy, jinde moc nestává.

Všimla jsem si, že u klavíru jen nesedíte, ale ´hrajete celým tělem´

Ano, je to tak. Každý umělec se na hru naladí jinak. Já se do hudby potřebuji vcítit a moje prožívání je i vidět.

Jak jste začal spolupracovat s Václavem Hudečkem, s nímž jste tu dnes sklidili obrovský úspěch?

Naše společné vystupování  se datuje tak rok zpátky. Předtím jsem ale několikrát zahrál v rámci festivalů, které Václav Hudeček pořádá. Velice si jeho práce a umění cením, mám ho rád jako člověka a na jevišti si to oba užíváme. Ale musím poděkovat publiku. Bylo skvělé a ovace  mě samozřejmě potěšily.  Nečekané bylo, když dvakrát za sebou aplaudovali vestoje. To se opravdu často nestává (úsměv).

Na závěr nám prozraďte, kdy přijedete příště?

Tak to vám z hlavy neřeknu. Od toho mám diář. Ale určitě se domluvíme s panem ředitelem Žurem. A možná sem přijedu na vlastní pěst, projít se ulicemi. Třeba na mě někde narazíte.

Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit.