"Mirka Spáčilová to stejně roznese," proklamovala Iva Janžurová ve hře Veletoč, kterou sama napsala podle námětu Jany Paulové. Ale protože v divadle Mirky Spáčilové neseděly, prosmálo se publikum od srdce prakticky celým představením, které do Jablonce přivezlo Divadlo Kalich Praha pod režijním vedením Šimona Cabana..

Autorská groteskní komedie Ivy Janžurové, v níž sourozenci Boženka (Eva Holubová) a Arnošt (Marian  Roden) žijí v poklidné symbióze, navzdory rozdílnosti povah, dostane nečekaně nový rozměr. Boženka, zvyklá rozkazovat a řídit a její bratr, ochotný plnit pokyny více méně bez výhrad. Bohatá Arnoštova manželka se snaží realizovat jako spisovatelka a scénáristka a k psychické rovnováze si dopomáhá meditacemi.. Tento zažitý stereotyp rozbije partnerská dvojice Olina (Aleš Bílík v alternaci s Přemyslem Pálkem) a Nadi (Sabina Remundová), jenž roztočí doslova veletoč událostí. A když se k tomu ještě přidají právník s psychiatrem, hlava se nám dokonale zamotá.

Prvotřídní výkony herců napěchované divadlo očekávalo, přesto však nešetřilo chválou na adresu dokonalé Ivy Janžurové a neuvěřitelného smyslu pro recesi a sebeironie Evy Holubové. A byly to především Eviny výkony a kreace, které nutily diváky ´brečet smíchy´. " Lístky jsem sobě a manželovi koupila především kvůli skvělému obsazení a nelituji. Představení bylo krásné a moc jsme si to oba užili," popsala svůj  letošní jediný divadelní zážitek Ilona ze Železného Brodu. Ostatně spokojenost obecenstva byla jasně vyjádřená hurónským smíchem během večera a bouřlivými ovacemi v závěru. (ims)