Ti největší mistři ve svém oboru zůstávají stále milými a příjemnými lidmi. A přesně tohle rčení potvrdil i světově uznávaný houslový virtuóz Pavel Šporcl, který přijel do našeho města se svým projektem Vánoce 2018.  Fenomenální umění tohoto hudebního mága napěchované divadlo doslova okouzlilo a když k tomu přičteme ještě jeho vtipný a zároveň jaksi ´svátečně vlídný´ projev, kterým večer moderoval, dostáváme se doslova do povznášející nálady.

Program koncertu byl rozdělen na dvě části, přičemž ta první se orientovala na hudbu takových velikánů, jakými jsou Antonio Vivaldi, Jean Maria Leclair, Georg Friedrich Handel či Arcangelo  Corelli. Šporclův mistrovský nástroj trylkoval, jásal a a násobil dokonalá klasická díla, a to za doprovodu Komorního smyčcového souboru Praga Camerata pod vedením Pavla Hůly. Zpěvu se ujala dáma s překrásným sopránem, operní pěvkyně významného jména, Jana Šrejma Kačírková.

"Koncerty klasické hudby mají svá pravidla i svůj vývoj. Zatímco v dobách baroka se tleskalo po každé pasáži, která se někomu zalíbila, dnes preferujeme potlesk až po zaznění všech vět. Ale vy vypadáte na erudované publikum. A kdyby se vám náhodou stalo, že tlesknete dřív, my si řekneme, že je to tím, že hrajeme tak krásně. A ještě jednu radu, rozhodně se nedívejte, jak tleská váš soused," usmíval se Pavel Šporcl a dosáhl nevídaného - celé divadlo zatleskalo na správném místě a to navzdory tomu (nebo právě proto?), že opravdu hráli tak krásně.

Po přestávce na nás čekala nefalšovaná vánoční nálada, v níž zazněla letos dvousetletá Tichá noc, jež si v této instrumentální podobě budeme pamatovat ještě dlouho, Jana Šrejma Kačírková přidala dojemnou Ave Maria a pak už jeviště obsadili další Šporclovi hosté, jimiž nebyl nikdo jiný, než jablonečtí Vrabčáci. Ti si pod vedením Mgr. Pavla Žura připravili pásmo koled, které si  malí zpěváčci s Pavlem Šporclem a Praga Camerata ´střihli´ bez chybičky. Za jejich přítomnosti ještě zazněla z jeviště autorská Šporclova Modlitba, po jejímž skončení diváci povstali.. A když pak zazněly ještě Rolničky Jamese Pierponta, vstalo publikum podruhé. Pro Pavla Šporcla, Komorní smyčcový soubor Praga Camerata a Janu Šrejmu Kačírkovou byl dvojnásobný standing ovation oceněním za bravurní mistrovství. Neméně poctěni ovšem byly i děti z DPS Vrabčáci, pro než to byl první standing ovation v životě. Byl to famózní, krásný a adventního času hodný koncert, který zahřál srdce a hladil duši. Děkujeme. (ims)