Již popětadvacáté se sešli příznivci DPS Vrabčáci v Městském divadle v Jablonci při příležitosti jejich Adventního koncertu. Ten se opět nesl ve znamení Sněhové královny (Lucie Peterková), která svou kouzelnou silou dokáže potrestat hříšníky. Letos zaklela zpěváka, skladatele, hudebníka a vítěze soutěže Česko Slovenská Superstar 2009 Martina Chodúra, na něhož ´praskly´ občasné dětské nezbednosti. Ale jelikož není čistších duší a vřelejších srdcí, než jsou ta dětská, není divu, že se kletba  Písklatům, Vrabčatům a Vrabčákům podařila zlomit. A jak jinak by na to šly děti z pěveckého sboru, než zpěvem. A ne zpěvem ledajakým. Malí zpěváčci, pod vedením Mgr. Pavla Žura a za klavírního doprovodu Romany Halamové,  předvedly celou plejádu písní, nechyběly ty s vánoční tématikou, ani koledy. Ostatně ty si s nimi zanotovalo celé napěchované divadlo. Bez zajímavosti není sbormistrovo vysvětlení, jak vlastně na název DPS přišel. Jelikož Vrabec nepatří mezi nejlepší pěvce, bylo jasné, že odtud vítr zjevně nevane. "Já jsem začínal s malými dětmi ve škole s rozšířenou hudební výchovou. A ta drobotina chodila po ránu do školy ještě rozčepýřená...prostě Vrabčáci, "  usmíval se Pavel Žur, který zároveň prozradil, že býval kdysi přísnější, ovšem ani teď by dětem ´kokrhání´ neprošlo. To ostatně předvedly na pódiu v plné síle. Jeden z prvních potlesků na scéně si odnesli i prvňáčci, kteří pod vedením Dáši Vajdíkové nejenom zazpívali, ale přidali i taneček.

A pak už patřilo jeviště odčarovanému Martinovi Chodúrovi a jeho kapele Mach, kteří přišli s novými písněmi z nejnovějšího Martinova CD, nezapomněli ovšem ani na jeho největší hity a vánoční atmosféru, kterou Vrabčáci nastolili, vygradoval koledami, které si s ním opět ´střihlo´ i publikum.

"Vánoce jsou svátky krásných dní. Je jedno, jestli jste věřící, nebo si jen chcete užít rodinnou pohodu, tyto dny jsou k tomu jako stvořené a jsou v jádru dobré," uvedl Martin Chodúr a vysekl  Cohenovu baladickou Haleluja. A divadlo jásalo. Poslední písně, které v rámci XXV. Adventního koncertu DPS Vrabčáci zazněly, byly Bílé Vánoce a Tichá noc a pokud si mám troufnout popsat atmosféru, která v jabloneckém kulturním stánku panovala, nestydím se říct, že jestli na to někdo shora koukal, tak byl rád. (ims)