Dech beroucí představení přivezlo do Městského divadla v Jablonci Divadlo na Vinohradech. Její pastorkyňa v čele s Kostelničkou Dagmar Havlovou  byla bonbónkem k oslavám 110. výročí založení jabloneckého kulturního stánku a nutno dodat, že se jednalo o kus par excelence.

Klasické dílo, kterému se dočkalo věhlasu především díky opernímu zpracování  Leoše Janáčka, patří k vrcholným dílům českého realismu konce 19. století. Pod režijním vedením Martina Františáka jsme viděli nejen strhující dramatický příběh s tragickou zápletkou, ale rovněž excelentní výkony všech hrdinů. V tomto ohledu se zaskvěla především Tereza Terberová v roli Jenůfy, Tomáš Dastlík coby Laco a Kostelnička Dagmar Havlová, jejíž ztvárnění nabídlo naprosto uvěřitelnou, emotivní a velmi citovou podobu ženy, nechající se svázat pravidly na úkor lidství. Tato role se řadí k vůbec nejobtížnějším dramatickým partům a Dagmar Havlová v kůži Petrony Buryjové obstála na výbornou.

Román Gabriely Preissové je samozřejmě svou syrovostí znám, herecké výkony jmenovaných, jednoduchá, ale o to výstižnější scéna i hudební doprovod navodily dokonale atmosféru života moravské vesnice tehdejší doby i s jejími pravidly, problémy a společenskými tabu. Strhující herectví divadlo doslova ochromilo. Snad nikdy nebylo v jabloneckém kulturním stánku ticho takové, že by nebylo slyšet ani občasné zakašlání z publika. Tentokrát se však jednalo o ticho doslova hrobové a to až do samotného závěru, který naopak patřil potlesku ve stoje i bouřlivým ovacím.

"Je to moje splněná meta. Dagmar Havlová Veškrnová hrála v Jablonci poprvé v životě a jsem rád, že jsem u toho mohl být. Rovněž bravurní hra Divadla na Vinohradech je poprvé na cestách. Jinak je k vidění pouze na domovské scéně. My máme jinak široké jeviště a bylo nutné kulisám leccos přizpůsobit. Všichni odvedli dobrou práci a výsledek byl jasně vidět," uvedl spokojeně ředitel Městského divadla v Jablonci Mgr. Pavel Žur a nám nezbývá, než souhlasit. Výsledek byl ohromující. Téma nahánělo husí kůži, emotivní herectví dojetí i slzy a dohromady byla Její pastorkyňa kusem opravdového a špičkového divadelního kumštu. Bravo.