Je jich tolik, že se na prkna jabloneckého kulturního stánku téměř nevešli. Letos slaví čtvrt století existence a jejich dirigentem je jeden z nejvšestrannějších českých hudebníků současnosti, jablonecký rodák, Marek Štryncl. Řeč je o orchestru Musica Florea, který do Městského divadla v Jablonci přivezl hudbu Antonína Dvořáka. Zaplněné hlediště si vychutnalo Symfonii č. 9 e moll ´Z Nového světa´ a hymnus Dědicové Bílé Hory opus 3, v němž se zapojil sbor Collegium Floreum. Romantické dobové nástroje, původní způsob interpretace, emoce, energie a prožitek byl cítit z každého tónu a taková byla i taktovka Marka Štryncla.

Dovolím si malou vsuvku. Marka si pamatuji ze základní školy.  Pravidelně se objevoval  na prezentačních vystoupeních školy, kde zpíval se svými sestrami (jednu z nich jsme na koncertě zahlédli). Sourozenci Štrynclovi zpívali a já akci moderovala. Dnes se tomu musím pousmát. Marek zvládne „moje“  moderování bez problému sám, s přirozeností a zároveň noblesou sobě vlastní a k tomu nabízí mistrovský výkon ve své branži. Takhle ho s jeho hudebním tělesem vídáme v jabloneckém divadle již desátým rokem a každoročně jsme také uchváceni dokonalým hudebním zážitkem.

Musica Florea patří dlouhodobě k nejrespektovanějším interpretům tzv. „staré hudby“ a významným způsobem se zasadila o renesanci zájmu o dílo českého hudebního velikána a barokního mistra Jana Dismase Zelenky. V poslední době se však orientuje na novodobější autory, přičemž respektuje zásady historicky doporučené interpretace.

"Samozřejmě se snažím dohledat co nejvíce autentických podkladů ke každé věci, kterou zpracováváme. Musíme ovšem přihlédnout i k nástrojům, které máme k dispozici. Hodily by se nám například romantické varhany, kdyby někdo z vás o nějakých věděl, udělal by nám radost," prozradil Marek Štryncl, který si společně s orchestrem vysloužili nekonečný potlesk a hlasité ovace.

Koncert se konal v rámci jabloneckého festivalu Město plné tónů a finančně jej podpořil Státní fond kultury ČR.