Nádherná hudba Karla Svobody a Jiřího Štaidla, poetický příběh o Karlu IV. a dokonalé výkony protagonistů dokázaly doslova nadchnout našlapané Městské divadlo v Jablonci. Petr Štěpán v roli císaře římského a krále českého, Hana Holišová coby jeho choť, Lukáš Janota jako vévoda bavorský, Jiří Mach v roli krále cyperského a jeruzalémského a řada dalších herců Městského divadla Brno uchopili pod režijním vedením Igora Ondříčka tento muzikál vskutku znamenitě.

Osvědčená hudební komedie Zdeňka Podskalského neztratila v podání brněnských herců ani trochu ze své poetičnosti, humoru a zároveň si zachovala ´génia loci´. Nádherná výprava, kostýmy i choreografie dokázaly navodit pocit, že jsme se opravdu ocitli na dvoře Karla IV. na jeho milovaném Karlštejně, kam je ženám zakázáno vstoupit, ale kde dokáže zvítězit láska a rozum nad nesmyslnými pravidly. Energie z představení doslova prýští, využit je snad každý centimetr jeviště, na nějž se vejde neuvěřitelné množství postav, aniž by si vzájemně překážely či působily jakkoli nadbytečně. Ondříček tak dokázal vnést na prkna divadla opravdový život a dokonalá hudba  a scéna tomuto muzikálu dodávají punc výjimečnosti.

"Jsem nadšená. Sedíme sice s manželem na druhém balkoně, protože bylo téměř hned vyprodáno, ale moc si to oba užíváme. Zpívat sice moc neumím, ale dnes jsem se přistihla, že si známé písničky pobrukuju s herci dost nahlas," svěřila se nám s úsměvem Martina, která přijela s manželem z nedaleké obce. A rozhodně nebyla jediná, třeba notorický známou ´Lásko má, já stůňu´ si s Hanou Holišovou střihla i podstatná část hlediště. Nebylo tedy překvapením, že se brněnský ansámbl dočkal bouřlivých ovací a nekonečného potlesku.

Večer se konal v rámci třetího ročníku jabloneckého  festivalu Město plné tónů, za finanční podpory Státního fondu kultury ČR. Noc na Karlštejně oblíbený festival otvírala a nám nezbývá, než podotknout, že se jednalo o zahájení  doslova ohromující.