Kytary, které si povětšinou spojujeme s plápoláním táborových ohňů povýšili na nástroje hodné koncertních síní. Řeč je o Pražském kytarovém kvartetu, které v Městském divadle v Jablonci euforicky roztleskalo publikum. Ve slušně zaplněném kulturním stánku zazněly skladby Štěpána Raka, Manula de Fally, Joaquína Rodriga, Maurice Ravela, Zdeňka Lukáše či Lukáše Sommera. 

Pražské kytarové kvarteto letos slaví neuvěřitelných pětatřicet let své existence. Založeno bylo laureáty mnoha mezinárodních soutěží v roce 1984 na pražské konzervatoři a od té doby jeho sláva neustále vzrůstá. Soubor je zván na významné hudební festivaly, mezi něž patří Pražské jaro, hudební festival v Paříži či Tel Avivu. Dnes patří k nejlepším souborům svého druhu na světě. Odborná kritika oceňuje nejen virtuositu jednotlivých členů kvarteta, ale i jejich souhru, osobitý hudební výraz i výběr repertoáru.

A přesně to jsme mohli v Jablonci posoudit i my, zcela ojedinělý koncert, plný mistrovského umění publikum doslova ohromil a nebyla od věci poznámka jedné z dam, když po hlasité ráně z publika glosovala: "Ty lidi jsou tak nadšení, že zapomínají zavřít pusu a někomu vypadly zuby."

Závěrečným ohlušujícím potleskem si přítomní vysloužili od Marka Velemínského, Matěje Fremla, Václava Kučery a Patricka Vacíka přídavek, kterým byla skladba z jejich nejnovějšího ´Španělského CD.´  (ims)