Ústřední píseň z filmu Most přes řeku Kwai, pronikavé píšťalky a Aleš Háma se svýma ušima, takové byly hlavní atributy známého románu Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku, s níž do Jablonce přijelo Divadlo A. Dvořáka Příbram v režii Milana Schejbala. 

Když v roce 1953 vydal anglický spisovatel Patrick Ryan svoji slavnou novelu, dal jí podtitul ´Podle vyprávění Ernesta Goodboodyho´. Pro našince je Ernest se svým specificky naivním myšlením jakousi obdobou našeho Švejka. Patrick Ryan však dal zápletce trochu jiný pohled. Dělat si legraci z věcí kolem války a války samotné umí oba, oba ji humorným způsobem odsuzují, ale zatímco se Hašek vydal lidovější cestou, Ryan přidal jiné paradoxy. Jeho Goodboody se díky své naivitě posunuje ve vojenské hierarchii stále výš a výš. Nadřízení se ho chtějí co nejrychleji zbavit a jako nejlepší řešení se jim jeví povýšení a přeložení Goodboodyho jinam. 

Divadlo A. Dvořáka Příbram uchopilo podstatu příběhu za správný konec a jejich hra tak neztratila, oproti své knižní předloze, ze své humornosti a svěžesti ani o chlup. Večer neměl hluchá místa a dokonalý Aleš Háma dokázal vyzdvihnout už tak povedené repliky ještě o level víc. Ostatně, zdatně mu sekundovali Jan Konečný, Petr Bednář, Filip Muller, Jiří Vojta a další. Jak bylo zmíněno, hudební složce vévodila notoricky známá píseň z fimu Most přes řeku Kwai a koloritu děje odpovídala chytře promyšlená, jednoduchá, scéna. Velký kus práce odvedl Martin Pacek s pohybovými ´majstrštyky´ protagonistů.

Každopádně Háma nás svým komediálním talentem doslova okouzlil a neumím si na jeho místě představit nikoho jiného. Jeho smysl pro vypointování jednotlivých situací, neuvěřitelně komolená němčina a skvěle vypiplané pohybové kreace dodaly hře tu pravou špetku nečeho navíc, tedy právě takového koření, který dělá z dobrého pokrmu famózní lahůdku. Entčudligung, Je něco shnilého v Třetí říši a mnoho dalších perliček hodnotilo publikum smíchem hurónským a upřímným a jestli se divákům v natřískaném divadle něco nelíbilo, tak jedině to, že už je konec. (ims)