Projekt vznikl v roce 2000 původně jako festival hudby se záměrem představit osobnosti Jablonecka, které se proslavily v hudebních uměleckých kruzích. Během let se však projekt postupně rozrůstal o výtvarný rozměr v podobě výstavy ve foyer divadla a nakonec i o hudebně-dramatickou složku, ať už šlo o operu, operetu či činohru, ve které účinkoval některý z rodáků Jablonecka.Cílem projektu je představit jablonecké veřejnosti slavné rodáky, kteří se výrazným způsobem uplatňují v oblasti hudby, výtvarného i dramatického umění. Tato zpětná vazba je podstatná nejen pro tvorbu interpretů, ale především pro posílení zdravého patriotismu obyvatel Jablonce nad Nisou a v neposlední řadě je silnou motivací pro mladé nadějné umělce, kteří se opustit umělecké hranice okresu teprve chystají.

V letošním XII. ročníku se můžete těšit na Ondřeje Rumla v pořadu Michal Horáček "Na cestě 2017" aneb Petr Hapka žije!!!, klavíristku Lauru Mikel Vlkovou (pedagožka na Konzervatoři, podílela se na muzikálu Dracula, Hrabě Monte Cristo a Fantom opery).  Uvidíte ji v pořadu SAX & PIANO DUO s Romanem Fojtíčkem. Na závěr Vás pobaví komedie TAH DÁMOU aneb NAPŘED TROCHU VÍNA... v podání výborného Divadelního souboru E. F. Burian Tanvald. 

V rámci festivalu zde vystoupil například vynikající klavírista a pedagog Jiří Holeňa, barokní soubor Musica Florea s dirigentem Markem Štranclem, Vítězslav Podrazil se svým orchestrem Atlantis, houslista Petr Matěják ml., operní pěvec Oldřich Kříž se synem Janem, barytonista Martin Matoušek, zpěvák Ondřej Ruml. Z oblasti taneční a baletní Světlana Mládková z Jihočeského divadla, Ondřej Vinklát tanečník - sólista Národního divadla a držitel Ceny Thálie 2013 za roli Romea, Marika Hanušová (roz. Blahoutová) nominována na Cenu Thálie 97. Nyní choreografka, porotkyně. Výstavy nabídly například průřez tvorbou návrháře Stanislava Lachmana předívaného Pan ETA, který dal vzhled mnoha výrobkům této značky. Dále zde vystavovala Blanka Brožová, Jiří Nepasický, fotograf Siegfried Weis, Bohumír Míč, Ladislav Šikola, Jiří Srna, Jiří Šnajdr a Václav Kocúm. Svůj patchwork zde představily Eva Brabcová a Jana Richterová, které získaly ocenění v mezinárodní soutěži v Londýně. Divadlo V Dlouhé v Praze má ve svém hereckém souboru jabloneckého rodáka Pavla Tesaře. A tak bychom mohli pokračovat.