"Ubohá Rusalko bledá, v náruči světa zakletá," hořekoval Vodník nad svoji nešťastně zamilovanou dcerou, a to všechno na pódiu Městského divadla v Jablonci. Známou lyrickou pohádku s přenádhernými melodiemi Antonína Dvořáka sem přivezlo Divadlo F. X. Šaldy Liberec a nutno říci, že jejich nastudování klasického díla snese označení Velmi zdařilé.

Provedení tohoto nestárnoucího díla přilákalo do našeho kulturního stánku početné publikum, čítající děti, dospívající, dospělé i seniory. A ti všichni společně vytvořili báječnou kulisu sólistům, sboru, baletu i početnému živému orchestru. Diváci se nestyděli a potleskem promtně oceňovali ty nejlepší momenty.

V hudebním nastudování Františka Babického a pod režijním vedením Martina Otavy, se na jevišti zaskvěly především Pavel Vančura coby Vodník, Sergey Kostov v roli prince, Rusalka Věra Poláchová a Ježibaba Petra Vondrová. "Zpívají všichni krásně a jako bonus já osobně vidím obsazení Rusalky i Ježibaby, u nichž se nemůžu rozhodnout, která z nich je větší ´šťabajzn´ usmíval se o přestávce Jan Polák, který přišel do divadla s manželkou a přáteli.

Krom krásy protagonistek ovšem nesmíme zapomenout ani na krásu scényJána Zavarského, která naprosto přesně evokovala prostředí, v němž se setkává svět mystiky a reality, a přesto neztrácela nic ze své poetičnosti. A když jsme u té krásy, je na místě pochválit i kostýmy, které má ´na svědomí´ Aleš Valášek. Liberečané zkrátka uchopili vrcholné dílo Dvořákova génia očividně za správný konec a tak se pohádkový příběh o tragické lásce lesní žínky a prince ze skutečného světa dočkal v Jablonci ohlušujících ovací. A protože v každé lóži vpravo seděla minimálně jedna malá holčička, nedalo nám to a po skončení tříhodinového programu se dvěma přestávkami, jsme se jich zeptali na dojmy. "Já miluju tuhle hudbu, hraju na klavír a Dvořáka si pouštíme i doma. Dneska sem tu s babičkou a obě jsme hodně tleskaly," usmívala se desetiletá Verunka z Liberce a o dva roky mladší Lucinka z Jablonce prozradila, že: "Bylo to krásný, hezká pohádka i hudba, jen kdyby to nebylo tak smutný. Ale moc se mi to líbilo a příště půjdu určitě znovu." A tak je nasnadě, že má Divadlo F. X. Šaldy Liberec a potažmo i to jablonecké do budoucna o přízeň diváků postaráno. (ims)