Až po střechu zaplněný byl ve středu večer jablonecký kulturní stánek. Důvodem takové návštěvnosti byla hra Michele Rimel Sex pro pokročilé, kterou do Městského divadla v Jablonci přivezlo, v překladu Jitky Sloupové a pod režijním vedením Dariny Abrahámové, Studio Dva Divadlo Praha.

Ve stominutové hře se v roli manželského páru, jenž chce po pětadvaceti letech soužití znovu objevit dávno zapomenutou vášeň, představili partneři skuteční - Jana Krausová a Karel Roden. Rodenovo nezpochybnitelně přirozené herectví dodalo šmrnc detailně popisovaným zážitkům, které dlouhodobé manželství přináší, a tak se v lecčems poznali i přítomní diváci, což potvrzovali nejenom smíchem a souhlasným mručením, ale nechyběly ani poznámky typu - " Vidíš? Přesně tohle děláš taky." 

Známá kanadská autorka vsadila na zdánlivě lechtivé téma, jenž ovšem dokázala pojmout velmi citlivě a do hloubky. A tak se ukázalo, že Sex pro pokročilé není pokročilý sex, ale intimita toho nejhlubšího kalibru. A přestože hra měla i slabší místa, celkový dojem byl nad očekávání dobrý. Nešlo o pouhou veselohru, nýbrž o komiku a paradoxy života, o zvyk i vzplanutí, o hodnoty a opravdovou lásku.

Na tomto místě je nutné pochválit minimalistickou, ale odpovídající scénu Jany Krausové, jenž stojí i za kostýmy. Přestože Jana Krausová strávila necelou dvouhodinovku na jevišti téměř výhradně v negližé, musíme uznat, že působila jako holčička a její chvílemi až hysterické vřeštění bylo přesně tím, co hra potřebovala. Netypické, ale zajímavé bylo použití videoprojekce, v níž se objevila exotická Tonya Graves v roli sexkoučky.

"Za sebe mohu říci, že jsem spokojený. V mnohém jsme se s manželkou poznali. A to spolu nejsme ještě ani deset let," usmíval se Honza z Jablonce a podobný názor mělo i zbylé publikum, které nešetřilo potleskem. ( ims)