Báječná parta báječných lidí se sešla již posedmnácté v Městském divadle Jablonec. V rámci projektu ´Společně nejen na jevišti,´ který sdružuje a sbližuje lidi bez ohledu na handicap ožil kulturní stánek pěveckými, tanečními a celkově hudebními vystoupeními těch, kteří vzali svůj život za správný konec a umí si ho užít. A věřte, že na úsměv ve tváři a štěstí v duši nemá handicap vliv. A tak se tančilo, zpívalo i muzicírovalo ostošest a v zaplněném divadle se tleskalo, smálo a radovalo měrou vrchovatou. Jestli se dá totiž jmenovat to, co osazenstvo spojovalo, tak je to srdce. Velké a vroucí. A to jak na jevišti, tak i v hledišti.

Úvod patřil dětem z DPS Vrabčata, pod vedením Mgr. Pavla Žura a klavírního doprovodu Dagmar Vajdíkové. Poté se po klapkách klavíru rozeběhly prsty pravidelné účastnice této krásné akce, Aleny Plátkové a po této hudebně založené paní vystoupila neméně hudbymilovná nejmladší účastnice podvečera, teprve šestiletá Renátka Štrynclová. Malá velká zpěvačka podala, za klavírního doprovodu Věry Pokorné, naprosto  perfektní a suverénní výkon.

Taneční vystoupení si připravilo Sdružení Tulipán společně s Domovem Maxov, alias taneční seskupení OdRaz, jejichž choreografie ´Dar´, se nesla v duchu motta -  Každý oplýváme vnitřním darem a na nás je ho objevit. Rozhodnutí projevit naši jedinečnost nám může dát křídla pro život. Udělej první krok, otevři se, osvoboď se a vítej ve světě splněných přání. 

Posluchačky tanečního oboru Akademie umění a kultury pro seniory špulily zadečky v rytmu hudby kapely  Šlapeto. Pod názvem ´Jablonecká galerka´ a v choreografii  Pavly Kocourkové jim to ´šlapalo´ opravdu na jedničku.

Staropražské písničky si rovněž tradičně přivezl Láďa Lehotai, který to, společně s Petrem Horáčkem a  Vladimírem Čepelíkem (Láďa band), vzal pěkně od podlahy.

Taneční skupina Ilky Kulichové T.I.K, z Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR - Klub Jablonec nad Nisou PATZ vsadila na Hradišťan. A až intimní zpověď Hradišťanu dokonale korespondovala s názvem vystoupení ´Až se budeš bát´. Jilemnický T.I.K., společně s Péťou, Adélkou a Zuzkou ( PATZ) jako každoročně sklidili bouřlivé ovace.

Barevná Vltava protékala divadlem v podání tanečního kroužku z Centra denních služeb v Jablonci pod vedením Šárky Zimové.

Karel Kučera z Rachotbandu vyšvihl ´svojí´ Lady Carneval a seniorská taneční skupina Šarm rozvlnila boky a rozprostřela vějíře pod hlavičkou Centra sociálních služeb, za vedení umělecké vedoucí Vlaďky Novotné.

Závěr první půle patřil výsledku dopoledního workshopu, kdy jsme spatřili v neskutečné symbióze neslyšící děti ze ZŠ E. Krásnohorské z Liberce a  tanečníky ze skupiny Patz. Během jediného dopoledne si děti samy vybraly hudbu, neslyšící naučili vozíčkáře pár znaků a ti jim naopak vysvětlili ladné provedení konkrétních figur. A výsledek byl dechberoucí. Stejně jako celý podvečer a přesně v duchu ´čistoty ducha´ a upřímné radosti všech účinkujících.

Po přestávce už patřilo pódium vokálnímu kvartetu Bohemia Voice, které si připravilo převážně filmové melodie. Elin Špidlová, Magdalena Malá, Bronislav Palowski a Lukáš Sládek  dodali jako obvykle svému osobitému pojetí ještě vrchovatý díl emocí a prožitku a výsledkem byla harmonie a atmosféra, jaká se slovy popsat nedá. Svým dílem dozajista přispěli i Radka Kulichová, Markéta Kunášová, Daniela Cincibus Vacková (členové brněnského Hands Dance) a Michal Brhel, kteří famózním způsobem přenášeli celý večer do světa ticha, tedy neslyšícím. Jejich neuvěřitelné nasazení, um  i soustředěnost a pohybové nadání jsou až neskutečné. A i díky nim teď budeme umět tleskat třepotajícíma se rukama, tak jako se to opět povedlo v divadle. A když zazněla poslední píseň Bohemia Voice (a Karla Gotta, samozřejmě) a všichni účinkující drželi na pódiu zapálenou svíčku, bylo úplně jedno, kdo ve svém životě musel nahradit sluch, zrak, či nohy. Jedno mají účinkující společné. Oni totiž umí žít. A tou opravdovou chutí do života nás tam všechny nakazili. Děkujeme.

Pořad se konal za finanční podpory Libereckého kraje a Ministerstva kultury ČR a pod záštitou náměstka Libereckého kraje Mgr. Pavla Svobody.

(ims)