"Jablonecké divadlo je mojí srdeční záležitostí," svěřil se hned v začátku ´Swingových Vánoc ´Jan Smigmator a doplnil: " Nemyslete si, že to říkám všude, platí to opravdu jen tady. Vždycky si projdu divadlo, pohladím ten samet na sedačkách a zadívám se na to zlaté zdobení." Asi to není samo sebou, platí zde rčení ´svůj k svému´, protože tenhle dávný držitel 'Zlatého oříšku´ má srdce ze zlata a hlas plný sametu, a právě proto je jeho hudba tak báječná. A když jeho zpěv doprovodí Felix Slováček se svým Big Bandem, mohou již Vánoce začít.

Večer plný krásných melodií, kterým dirigentskou rukou vládl Felix Antonín Slováček se svým sedmnáctičlenným bigbandem, patří v Městském divadle v Jablonci k tradici. Každoročně, těsně před Vánoci, se zde sejdou milovníci swingu a poctivé muziky, kterou tak dobře reprezentuje Jan Smigmator. Tvůrce mezinárodního projektu Sinatrology, oslavujícího stoleté výročí Franka Sinatry, je jedním z nejlepších českých swingových zpěváků současnosti a atmosféra večera tomu odpovídala. Světově známé evergreeny se linuly z pódia s neuvěřitelnou lehkostí a měkkostí, kterou dokáže vytvořit jen spojení skutečných hudebních mistrů. "Když milujete swing, není co řešit. Je jasné, že si budeme rozumět," usmíval se Smigmator a na scénu si přinesl sklenku červeného, protože i ta ke swingu patří. Hostem pořadu byla tentokrát Leona Machálková, která krom swingových, zazpívala i několik typicky vánočních písní. A když Felix Slováček ´vystřihl´ vlastní pojetí nádherné melodie z filmu Tenkrát na Západě, vařily se v divadle emoce. Publikum doslova řičelo nadšením a sem tam si někdo potají otřel lesknoucí se oči. Jinak však byly Swingové Vánoce převážně otázkou pusy od ucha k uchu, dobré nálady a pohody. " Když si dám skleničku vína, jde mi to líp a když si ji dáte vy, bude se vám koncert víc líbit," vtipkoval Smigmator a je to jediná věta, v níž mu hodlám oponovat. Většina přítomných si totiž víno dala o přestávce u divadelního baru a jsem si jistá, že byli z večera nadšeni stejně před i po drinku. Však to také na ovacích, potlesku i závěrečném standing ovation prokázali víc, než jasně.

 "Swing je nejšťastnější a nejradostnější hudba ze všech," uvedl Slováček, který se programem doslova protančil,  a tak vám po swingovém koncertu nemůžeme popřát nic jiného, než ´Šťastné a veselé.´(ims)