Koncert Talichova komorního orchestru rozezněl Městské divadlo v Jablonci při příležitosti šedesátých narozenin jednoho z nejvýznamnějších obyvatel Jablonecka, podnikatele, patriota a mecenáše, Dalibora Dědka.

Oslavenec se chopil slova hned v úvodu, kdy vysvětlil, proč si k oslavě svého jubilea zvolil právě tuto formu. "Jana Talicha a jeho komorní orchestr jsem slyšel v rámci Novoročního koncertu ve Španělském sále Pražského hradu a přiznám se, že až do té doby jsem klasickou hudbu moc nemusel. Tím koncertem se můj pohled ovšem změnil zcela zásadně," prozradil jablonecký rodák a přidal větu, která místní publikum právem dojala. "Když se ohlédnu za svým dosavadním životem, musím si říct, že to bylo prostě dobrý. Když se zamyslím, čím to bylo, dostávám se k jedinému závěru - je to tím, že žiju tady mezi vámi rád," popsal myšlenky Dědek a jeho slova ocenili přítomní ohlušujícím potleskem, neskrývajíc dojetí. Další potlesk patřil kandidátovi na prezidenta ČR Jiřímu Drahošovi, který byl podnikatelem představen jako host večera, bez toho, aby z akce dělali politickou kampaň.

Před prvními tóny z předehry opery Carmen Gergese Bizeta uvedl syn zakladatele Talichova kvarteta a zároveň světoznámý sólista, primárius a dirigent Talichova komorního orchestru Jan Talich, že se v Jablonci objevuje po dvaatřiceti letech a je nadšen, že se mezi úspěšnými najdou lidé, jejichž oslavy jsou naplněné klasickou hudbou. "Ne, že bych neměl rád fotbal, ale posuďte sami," podotkl Talich a následně se orchestr ponořil do strun. A publikum nestačilo zírat. Dokonalé tóny z pera Bizeta, Šostakoviče, Barbera, Bacha, Dvořáka či Fibicha zněly divadlem v mistrném provedení a všeprostupující intimitou.

Talich nabídl divákům nejznámější pasáže oblíbených děl a atmosféra večera byla až démonická. Poem, Uherské tance, Meditace z opery Thais, či Symfonie č. 9 z Novosvětské a jako dárek Daliboru Dědkovi, krásná zasněná Labuť v podání harfenistky Kateřiny Englichové a Alžběty Vlčkové (violoncello)  to byly atributy, které dodaly večeru punc výjimečnosti, luxusu a zároveň niterného prožitku. Není divu, že se hudebníci dočkali krom obrovského potlesku i standing ovation. Nelze, než souhlasit se slovy oslavence Dalibora Dědka, který tvrdil, že po poslechu Novoročního koncertu Talichova komorního orchestru chtěl koncert zažít ještě jednou. My se připojujeme ke gratulacím a rovněž tvrdíme, ten koncert chceme zažít ještě jednou.