Muzikál Donaha, známý především díky úspěšnému filmu, představili v Městském divadle v Jablonci herci z Městského divadla Kladno v režii Ondřeje Brouska.

Legendárnímu  příběhu o partě ocelářů z Buffala, kteří přijdou o práci a dlouho nevědí „do čeho píchnout“, aby je nemusely živit jejich ženy, matky či dokonce děti a tak se nakonec upnou k myšlence vystoupit ve striptýz show, muzikálová úprava velmi sluší. Brouskova režie se drží filmové předlohy, v čemž ji nijak nepřekáží minimalistická, ovšem dokonalá scéna Milana Davida.  Rovněž choreografie Barbory Janatové a pěvecké nastudování Petra Wajsara splnily očekávání. Výsledkem byl veselý příběh o smutných věcech, o niterných pohledech do středu různých osobností, o vztazích a umění překonávat životní nástrahy. Výkony všech protagonistů nabídly skvělou podívanou, nelze však nezmínit Martina Písaříka v roli Jerryho, který působí, jako by se pro muzikál narodil. Také obsazení jeho syna Nathana (Jiří Dlouhý / Ondřej Štáfek) vnáší do inscenace velmi citový a neotřelý  rozměr. Rovněž Jan Krafka coby obtloustlý Dave, či Michal Maléř jako složitá osobnost Malcolm Mac Gregor nabízejí neskutečnou podívanou.

K prasknutí napěchované divadlo se smálo prakticky po celou dobu představení, ale těžko říct, jestli slzy, které se sem tam na tvářích diváků objevily, byly jen od smíchu. Hra totiž přesně balancovala na hraně veselosti, dojetí  i smutku. Opravdové nadšení pak vypuklo v očekávaném závěru, kdy se na jevišti objevili bývalí oceláři v přiléhavých kostýmcích jako striptýzová skupina Žihadla. A jestli dostáli svému slibu, že tentokrát to „dají donaha“, zjistil jen ten, kdo prohlédl ostrá světla reflektorů, svítících přímo do hlediště. K velkolepému závěru patří i velkolepý potlesk a toho se protagonistům v Jablonci dostalo měrou vrchovatou. A já jsem si tentokrát z poznámek, znějících po východu z divadla, vybrala hlášku štíhlého třicátníka, který své partnerce řekl: " Já ty chlapy obdivuju, oceláře i herce zároveň. Já bych do toho nešel ani za nic. Ale kouknout se na ně půjdu rád i příště."