Čtyřicetiny letos slaví Celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých. Poprvé se akce uskutečnila v říjnu 1977 v Kulturním Domě Josefa Suka v Sedlčanech a na prknech Městského divadla v Jablonci se přehlídka s názvem Tanec, tanec...2017 objevuje již po patnácté.

"Letos jsme měli novinku, kterou bylo  První evropské sympozium amatérské taneční platformy a tanec hýbal divadlem od pondělí až do neděle, kdy  byly vyhlášeny nominace a Ceny města tance 2017," uvedl ředitel jabloneckého kulturního stánku Mgr. Pavel Žur.

A co tedy mohli milovníci tance zažít v týdenním maratónu tanečních choreografií?

Hned v pondělním podvečeru se v rámci XXI. ročníku přehlídky neprofesionálních tanečních souborů scénického tance a pohybového divadla s názvem Podzimní fantazie 2017 představilo Taneční a pohybové studio Magdaléna z.s. z Rychnova u Jablonce nad Nisou a další taneční studia - TS Dobřichovice, TS Roztoky u Prahy a TS ELPÉ Příbram. Dále TJ Sokol Flash Jaroměř, ZUŠ Jablonec nad Jizerou, ZUŠ Jilemnice, ZUŠ Česká Kamenice a ZUŠ A. Voborského Praha. Porota udělila sedm cen poroty a diváci čtyři ceny diváka. Zajímavostí je udělení dvou cen poroty autorským představením samotných studentů. Tyto ceny získaly choreografie Hudba pro Kláru (TaPS Magdaléna z.s.) a Čas (TS Dobřichovice).

Ve středu Jablonec n.N. uvítal účastníky Prvního evropského sympozia amatérské taneční platformy.

Ve čtvrtek v 17.00 zahájilo XXXI. ročník Celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec...2017 sice specefic představení pod názvem Tanec uvítací  - Jabl(k)onec pod režijním vedením a v choreografii Magdalény Pupík Rellichové, na hudbu současného skladatele Tomáše Pálky. Zde vystoupili tanečníci a herci z TaPS Magdaléna z.s., ZUŠ Liberec, konzervatoře Duncan centre, DAMU Praha. Představení se odehrálo v krásných zrekonstruovaných prostorách kostela Povýšení svatého kříže a na křižovatce před ním. Tanečníci předvedli úžasný výkon. Kostel byl zcela zaplněný a aktéři sklidili zasloužený potlesk.

V inspirativním představení od 19.00 v MD jsme zhlédli rekonstrukce choreografií od osmdesátých let dvacátého století až po současnost. Vývoj výrazových prostředků, tanečních metod a technik byl patrný a stál za zhlédnutí. Večerní divadlo nešetřilo potleskem.

Pátek a sobota patřily přehlídkovým večerům, z nichž vzešly nedělní nominace a ceny. Hlavní cenou pak byla popáté Cena města tance 2017, kterou obdržela ZUŠ Lounských Praha.

Nominaci na Celostátní festival v Chorvatsku obdržel Legarmm Klášterec nad Ohří za choreografii V kontextu. Nominaci na Celostátní festival v Belgii obdrželo Taneční a pohybové studio Magdaléna z.s. za choreografii Picturae parasitus.

 

Porota udělila zvláštní ceny poroty:

ZUŠ Klapkova Praha 8 za choreografii Uzemnění

Naoko Šumperk za choreografii Sedmá symfonie v baru