Dvacet let na scéně slaví letos čtveřice hudebníků, působících pod názvem Graffovo kvarteto.  Do Městského divadla v Jablonci přivezli tentokrát hudbu, kterou jim k tomuto jubileu napsal Jiří  Pavlica. Jedná se o smyčcový kvartet "Blízkost", jenž nabídl příznivcům klasické hudby pět tématicky rozdělených částí - Introdukce, Tanec předků, Rondo - On a Ona, Tanec dětí a Blízkost.

Štěpán Graffe (housle), Lukáš Bednařík (housle), Lukáš Cybulski (viola) a Michal Hreňo violoncello) naservírovali dychtivému osazenstvu divadla rovněž hudbu z pera Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, přičemž jejich dokonalý přednes si diváci netroufli rušit ani zakašláním, v sychravém podzimu více než obvyklým. A tak mezi jednotlivými větami, v kratičkých pauzách, kašlali příznivci klasické hudby ostošest, aby si pak nádherné melodie mohli vychutnat v naprostém klidu.

Ačkoli  se koncert nesl v závažnějším duchu, přídavek, který si publikum potleskem vynutilo, pocházel z dílny Josepha Haydna a nesl se v duchu rozverném.

Graffovo kvarteto bylo založeno v sezóně 1997 / 98 a patří mezi přední české soubory střední generace. Navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl oceněn na mnoha mezinárodních soutěžích a v roce 2008 získal prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, čímž se zařadil mezi nejvýznamnější  české komorní soubory. Krom koncertování tělesa  na pódiích tří světadílů, můžeme nahrávky Graffova kvarteta slyšet z českých i zahraničních rozhlasů, krom toho  Graffovo kvarteto realizovalo nahrávky na CD, jenž opakovaně získaly titul „Nahrávka měsíce“ na prestižním britském hudebním portále Music Web International.