Jak se vyhnout zodpovědnosti, když dělám ve vlastní firmě nepopulární opatření? Je to jednoduché. Najmu si zneuznaného herce a toho podřízeným představím jako ředitele. Tak by se jednoduše dala charakterizovat oblíbená hra Larse von Tiera ´Kdo je tady ředitel´, s níž do Jablonce přijelo Švandovo divadlo. Svérázná komedie o zbabělém řediteli (Kamil Halbich) a nedoceněném herci, jenž uchopí příležitost za pačesy (Michal Dlouhý) nabídla zaplněnému kulturnímu stánku prvotřídní zábavu, skvělé herecké výkony, odpovídající a velmi variabilní scénu a skvěle zvolený hudební doprovod.

Za zmínku stojí především excentrické herectví Michala Dlouhého, jenž se nebojí ani odvážnějších scén, jde takzvaně ´do plných´ a přitom nikterak nevybočuje z charakteristiky osobnosti dané postavy. " S manželkou jsme hru ´Kdo je tady ředitel´ viděli již před dvěma lety v Praze. Dobře víme, že v ní Michal Dlouhý odhazuje svršky a protože jsme původně viděli jen jeho holý zadek, koupili jsme si dnes lístky do lóže. Samozřejmě na přání manželky," smál se Radek z Jablonce a okamžitě dodal, že by přišli, i kdyby Michal zůstal oblečený. "Je to totiž opravdu skvělá a chytrá komedie. A takových je málo." . 

Vedle Dlouhého ovšem nesmíme opomenout ani o poznání klidnější a umírněnější výkon Kamila Halbicha, který ovšem za Dlouhým nikterak nezaostává a dokonale se mu daří nastínit osobnost člověka,toužícího po tom, aby ho měl každý rád. Trojici excelentních výkonů doplňuje Alexej Pyško v roli majitele islandské firmy, toužící odkoupit IT firmu s nejasným ředitelem. Jeho ´jadrná islandština´ rozesmávala publikum k slzám. Z ženských rolí stojí za zmínku Klára Cibulková coby Lise.

Přestávka rozdělovala dvě podoby hry. Zatímco první půle byla bujařejší, v té druhé došlo víc na přemýšlení a moralizování. A kdo, že byl tedy ředitel? To snad rozsoudí jen autor všech autorů Antonio Stavro Gambini a jeho nesmrtelná díla ´Oběšená kočka´, či ´Město bez komínů´. (ims)