Jak s využitím osnovy pro antickou tragedii vystavět „dojemnou veselohru“ nám ukázali herci Divadla Pod Palmovkou Praha, kteří do Jablonce přivezli hru Woodyho Allena „Mocná Afrodíté“. Milovníci Woodyho Allena se těšili na divadelní zpracování jedné z nejdivadelnějších Woodyho her o vývoji a podobách lásky, zvyku, představ a náhod. Oproti předloze je sice děj stočen pouze na hlavní linku Lindy Fuck, která ovšem na pódiu zcela exceluje a její představitelka Vendula Fialová nabízí tak silný verbální projev, že divák nemá šanci mu uniknout. Vedle ní stojí za zmínku Zdeněk Kupka v roli Lennyho Weinriba. Vzájemné dialogy Lennyho a Lindy nepostrádají břitkost, vtip a absurditu obyčejných situací, tak typickou pro Woodyho díla. V režii Vojtěcha Štěpánka vynikl i chór antických umělců, doplňující obyčejné lidské příběhy o zcela jiný rozměr a dodávající hře punc „velkého divadla“.

Návštěvníci zaplnili Městské divadlo v Jablonci do posledního místečka a se zájmem sledovali děj nejen v průběhu hry, ale i o přestávce, a to když bylo na obrazovku v divadelním baru přenášeno dění na scéně.

Přestože nabídla „Mocná Afrodíté“ mnoho humorných situací, nutila diváka v konečném důsledku přemýšlet o životních eskapádách, které musí absolvovat nejeden z nás. Ale takový je Woody Allen a takové bylo i podání Divadla Pod Palmovkou Praha, které si z Jablonce odváželo mohutný potlesk a uznání.

"Zpočátku jsem se smála jen opatrně. Přece jen některá slova byla až dost peprná. Časem však ze mě tyto obavy spadly, jelikož dialogy přesně zapadaly do kontextu hry a navíc se hlasitě smáli všichni kolem mě. Až teď,  při odchodu, mi dochází, že jsme se vlastně smáli smutným věcem. Já film Woodyho Allena neznám, ale jsem rozhodnutá se na něj co nejdřív podívat," uzavřela Šárka z Jablonce, která tvrdí, že díky jejímu příteli, jenž koupil na představení lístky, bude mít zřejmě Woody Allen i herci z Divadla Pod Palmovkou o jednoho obdivovatele víc. A tomu tleskáme i my. (ims)