Nejslavnější opera Giacoma Pucciniho z roku 1896 Bohéma zněla Městským divadlem v Jablonci ve středu večer. Hudební bonbónek, který do našeho města přivezli sólisté a sbor Evropské hudební akademie Teplice, se setkal se značným diváckým zájmem a tak publikum divadlo zaplnilo téměř do posledního místečka.  V rámci úspěšného projektu se představili mladí pěvci a budoucí hvězdy operního nebe spolu s Brixiho komorním souborem Teplice a orchestrem Severočeské filharmonie Teplice, a toto spojení zafungovalo naprosto dokonale. Ostatně tak, jak jsme již dvanáctým rokem na prknech jabloneckého divadla zvyklí.  Bohéma zazněla pod vedením dirigenta Gordona Garrarda a režijním vedením Nancy Hermiston v projektu Evropské hudební akademie Teplice 2017 a ve spolupráci s operními studii Universit Britské Kolumbie (Kanada)  a Severní Floridy (USA). 

Známý příběh o lásce vznikl na základě sentimentálního románu Luise Hneriho Murgera a jeho hrdiny tvoří čtveřice mladých, ale chudých umělců. Hlavní osou příběhu je však silná láska básníka Roberta a jeho švadlenky Mimi, která se sice na čas stěhuje k bohatému muži, když však nastává její poslední chvíle, vrací se spočinout v náruči své jediné a nehynoucí lásky.

Přestože jsme v Jablonci viděli skvělé výkony mladých nadějí klasické hudby, nedá se opomenout umění hlavního hrdiny Roberta. Výkřiky bravo a ohlušující potlesk se snášely na jeho hlavu prakticky během všech čtyř dějství. Atmosféru večera doplnila i střízlivá, ale povedená scéna a tak nebylo divu, že závěrečný aplaus i potlesk donutili protagonisty k mnoha děkovačkám a jak uvedla pravidelná návštěvnice klasických děl Jana z Jablonce, za podobné ovace by se nemuseli stydět ani pěvci v Metropolitní opeře.