Bylo jich plné jeviště a pocházejí z různých konců světa. Kdo?  Řeč je o hudebním tělese Stratus Chamber Orchestra, které v Městském divadle v Jablonci představilo skladby Leoše Janáčka, Samuela Osborne Barbera, Cammile Saint Saense, Davida Mulikina či Antonína Dvořáka. Právě potomkovi a jmenovci posledně jmenovaného věnovali členové orchestru tento poslední koncert v rámci svého evropského turné. Jak uvedl indický dirigent, tlumočník a moderátor v jedné osobě Debashish Chaudhuri, byl pro něho vnuk Antonína Dvořáka cosi jako děda a stejně tak mu i říkal. Antonín Dvořák III. se velmi těšil, že Stratus Chamber Orchestra uslyší, ale bál se, že se jejich vystoupení v České republice nedočká. Nakonec zemřel pouhý den po jejich koncertu.

Druhým z dirigentů, který moderoval večer v angličtině, byl David Rutherford a jeho žena Pearl, která je sopranistkou souboru, se stala objektem nečekaného a úsměvného faux paux, a to když ji  indický dirigent označil jako svoji manželku. Nechtěně převzal doslova větu svého kolegy a  rozesmálo to nejen publikum, ale i jeho samotného a členy orchestru. Když následně představoval svoji manželku, klavíristku, doplnil, že tentokrát jde opravdu o jeho ženu.

Stratus Chamber Orchestra však krom mluveného slova nabídl především krásnou hudbu dokonale sehraného tělesa, v němž najdeme hudebníky z USA, Kanady, Indie, České republiky, Německa či dokonce Iráku. Jsou známí i tím, že diváky aktivně zapojují do svých vystoupení, což v Jablonci znamenalo doprovod publika pomocí velmi netradičních nástrojů. V ty se v rukách přítomných  proměnily  klíče, jimiž jsme naposledy zvonili v devětaosmdesátém a kulisu tvořilo i dámské plácání se do stehen s mužským boucháním se do hrudi. Nutno dodat, že kdo čekal krásný zážitek z neméně krásné klasické hudby, dočkal se měrou vrchovatou. Dočkal se však i ten, který chtěl zažít něco neobvyklého a přitom se pobavit doslova královsky. Právem si Stratus Chamber Orchestra vysloužili bouřlivý potlesk i standing ovation.