Neviditelná červená nit  spojuje ty, kteří jsou předurčeni se potkat bez ohledu na čas, místo, nebo okolnosti. Tato nit se může protáhnout, nebo zamotat, ale nikdy se nepřetrhne - praví čínské přísloví. Přesně tak vystihuje spojení Michala Horáčka s Petrem Hapkou. A že je jejich niť pořádně pevná, dokazuje i koncert Hapka žije, s nímž  Michal Horáček hned dvakrát vyprodal O2 arénu a který byl k vidění i v Městském divadle v Jablonci.

Jak vůbec došlo k vaší spolupráci a přátelství?

Já věřím na okamžik, kdy se člověk setká v pravý čas s tím pravým člověkem. A to se stalo mně s Petrem Hapkou. Pracoval jsem tehdy jako skladník v Družstvu invalidů a psal si texty do šuplíku. No a jednou jsem se osmělil a zazvonil u Petrových dveří. Bylo pozdní odpoledne a on mi otevřel v županu, protože právě posnídal. Dodnes si pamatuju, že mi přišel starý. Bylo mu tehdy 39 let (smích) Já jsem o devět let mladší. Co mi tenkrát připadalo hodně,  postupem času úplně vymizelo.

Vaše spolupráce trvala třicet let. Dá se nějak popsat, jak reálně probíhala?

Vlastně bych řekl, že pro někoho hodně nestandardně. Petr byl noční pták. Ve dne spal. A taky spoléhal na pána Boha. Že mu to zkrátka v pravý čas pošle. A on mu to nakonec vždycky poslal. To mi pak zazvonil telefon třeba v půl čtvrté ráno, já jsem vstal a odjel za Petrem na Okoř, kde všechny ty písničky vznikaly.

Věříte, že se objeví někdo další, s nímž nastane taková symbióza jako s Petrem Hapkou?

Ne, určitě ne. Já jsem šťastný za to, že jsem takového člověka potkal alespoň jednou. Podruhé je to vyloučeno. Sice spolupracuji s novými interprety, pořád píšu texty, ale Petr byl jenom jeden. On skládal s takovou citovostí, je to hudba plná emocí. Příliš toho v oboru nevystudoval, ale vůbec toho nelitoval a ani nemusel.. Jeho způsob byl jedinečný a výsledek krásný.

Psaní textů vyžaduje čas a klid. Dovolím si jednu poznámku na téma politiky. Rozhodl jste se pro kandidaturu na prezidenta ČR, nebojíte se, že v případě úspěchu už psát nebudete?

Tak to se rozhodně nebojím. Podívejte se, dnes jsem v Jablonci, zítra v Plzni, pozítří v Praze...Ten život je hektický a psaní jsem na hřebíček nepověsil. Troufám si říct, že bych v případě zvolení měl na texty času víc.

Těmi novými interprety myslíte jabloneckého rodáka Ondřeje Rumla a Lenku Novou, kteří jsou tu dnes s vámi?

Určitě ano. Dnes jsem se dozvěděl, že jsou oba nominováni na cenu Anděl za letošní rok. Lenka má nominaci za CD Čtyřicítka, které jsme společně vydali v říjnu loňského roku. Oba mi dělají radost, jsou mladí a talentovaní. Zapomenout nemůžu ani na Františka Segrada, který je tu rovněž s námi a který nazpíval i poslední píseň, kterou Petr před svou smrtí slyšel a která nese název- Když tudy vezli Gagarina. Hlasově i typově se František Petrovi podobá.

Váš diář je nabitý. Jak vypadá váš volný čas a máte vůbec nějaký?

Ale to víte, že mám. Všechno v životě je otázka priorit. Snažím se ho využít a moc nelenošit.

Máte šestiletou dceru a k tomu dvě velké děti z prvního manželství. Dá se to nějak porovnat? Myslím tím společně strávený čas  a výchovné metody.

Výchovné metody  se nezměnily, aspoň pokud si vzpomínám. Ale je pravda, že u šestileté Júlinky si uvědomuji, že je to již moje poslední dítě a užívám si dobu, kdy si se mnou chce hrát, zajímají ji moje názory a jsem pro ni vzorem. Je to krásné období. Dobře ale vím, že přijde čas, kdy budu zkátka „trapnej“, ať udělám cokoli.

Jablonecké publikum bylo z koncertu doslova unešené. Jaké dojmy si z našeho města odnášíte vy?

Diváci byli báječní. Mám rád takhle kontaktní obecenstvo a doufám, že většinu netvořila rodina a známí Ondřeje Rumla (opět smích). K městu jako takovému bych dodal, že mě překvapilo, jak vzkvétá. Výrobou bižuterie je Jablonec samozřejmě znám, ale že tady vyrábíte i vypínače jsem se dozvěděl až dnes. A hned si jeden památeční, zlatý, odvážím.

Následně Michal Horáček odešel l na plánovanou autogramiádu ve foyer divadla. Tam už na něj čekala dlouhá fronta příznivců, kteří si přišli nejen pro podpis, ale třeba si jen potřást rukou s člověkem, který se kvůli větě z první stránky slovníku Tante cose da veder naučil italsky.

Červená nit se nikdy nepřetrhne. Konec, který držel Petr Hapka, se objevil  25. listopadu 2014. Ten druhý, který svírá Michal Horáček ho však táhne dál....

                                                                                                                                                                                                                                                            Irena MALÁ SVATÁ