Famózní. To je slovo, které dokonale vystihuje ztvárnění sbírky K. J. Erbena Kytice, s nímž do Městského divadla v Jablonci přijelo Klicperovo divadlo Hradec Králové.

Klasické básně přepsal do divadelní podoby pro šest hereček a jednoho herce, dnes již zesnulý, Karel Brožek. Ten býval označován jako „malíř jeviště“ a my jsme mohli v Jablonci posoudit, že se jedná o titul více, než oprávněný. Minimalistická, leč velmi důvtipná scéna Jana Toboly, bez čehokoli zbytečného a rušivého a text, jenž se striktně drží originálu. Erbenovy verše známe všichni, ale představení Klicperova divadla mu přidalo pohybový, hudební a dramatický rozměr, který ještě zdůraznil hloubku, syrovost ale jasnou nadčasovost klasických veršů.

Brožek na jeviště přenesl šest balad a Mateřídoušku, která večer zahajovala i končila. Mezi tím jsme zhlédli zpracování Svatební košile, Vodníka, Pokladu, Holoubka, Štědrého večera a  Zlatého kolovratu.

"Přestože jsem dnes v důchodu, čtyřicet let jsem byla učitelkou češtiny na střední škole. Troufnu si říct, že Kytici znám zpaměti a dnes jsem doslova nadšená. Bála jsem se moderních úprav, ale nic takového se nekonalo. Líbilo se to mně i mým vnoučatům, které jsem vzala s sebou," vysvětlila nám Míla z Desné a vyjádřila tak dojmy snad všech přítomných. Hlediště tentokrát patřilo dospělým i dětem a bylo to jen dobře. Troufnu si říct, že tenhle zážitek si budou všichni pamatovat mnohem víc, než povinnou školní četbu. Dospělí, kterým během večera začaly verše automaticky „naskakovat“, si jen připomněli, jak kvalitní českou poezii máme a zpracování, choreografie, scéna i protagonisté její krásu ještě podtrhli a povýšili ji na mnoha smyslový zážitek. "Už se těším, až se doma podívám do knížky," uzavřela dvacetiletá Jana z Jablonce a my věříme, že nebyla sama.