evropa-novy-samek.jpg (256 KB)

Přední operní pěvec, slavící úspěchy na mnoha světových operních scénách, Štefan Kocán (bas, SK), sólistka Národního divadla Marina Vyskvorkina (soprán, UA),  Richard Samek (tenor, CZ), hostující v předních evropských dómech, úspěšný dirigent Szymon Makowski (PL) a Pražská komorní filharmonie. K tomu hudba z pera G. F. Handela, W. A. Mozarta, G. Verdiho, G. Pucciniho P. L. Čajkovského, B. Smetany, či A. Dvořáka. Ne, řeč není o italské La Scale, ani o Metropolitní opeře v New Yorku, ba ani o sousední Vídni, takový program připravilo pro své příznivce Městské divadlo v Jablonci nad Nisou.

Večer s názvem Evropa - náš domov nabídl vskutku luxusní a velmi výjimečné zážitky. Přední operní pěvci současnosti v čele se sólistou Metropolitní opery v NY Štefanem Kocánem doslova excelovali a publikum si dokázali podmanit od první chvíle. Jindy ztichlé divadlo tentokrát řičelo a znělo výkřiky bravo a bravissimo, oproti tomu nechybělo ani současné české - hustý... Diváky dostala do varu již Pražská komorní filharmonie s předehrou Sub olea pacis J. D. Zelenky a Evropskou  toccatou  A. Szymalskeho. Ve společném vystoupení s operními hvězdami obstály na výbornou i dětské pěvecké sbory Vrabčáci z Jablonce nad Nisou a polské Zlote nutki z Jelení Hory a sklidily tak naprosto zaslouženě obrovský potlesk.

Druhá část večera patřila Dvořákově Rusalce, árii Germin z Čajkovského Evžena Oněgina, Carské nevěstě N. Rimského Korsakova, Dvořákovým Slovanským tancům a poslední operní ochutnávkou večera se stala árie  ´Každý jen tu svou´ ze Smetanovy Prodané nevěsty. Vánočním dárkem pak byly koledy, přednesené dětskými sbory i operními pěvci společně. To už však bylo divadlo na nohou a ovace musely být slyšet až ven.

"Já si tady připadám jako v Metropolitní opeře. Nikdy jsem nic podobného nezažila a jsem vděčná zdejšímu řediteli, že se mu událost takové úrovně podařilo zorganizovat," uvedla Nicol z Liberce, která , troufnu si říct, promluvila za všechny přítomné. Řediteli divadla, Pavlu Žurovi, pak poděkovaly i přítomné hvězdy a vyjádřily bez výjimky obdiv nejen k jeho práci, ale i osobě samotné. "Máte skvělého ředitele, važte si ho a buďte za něj rádi. Je to člověk na svém místě," uvedl po koncertu Štefan Kocán a Richard Samek doplnil: " Musím to opakovat, nezlobte se, ale je to přesně to, co jsem chtěl říct i já."  Superlativy nešetřil ani mladý polský dirigent Szymon Makowski, který během svého excentrického dirigování musel za večer zhubnout minimálně deset kilo. "Já jsem rád, že to klaplo," usmíval se skromně Pavel Žur a dodal . "Je to tím, že mám skvělé lidi kolem sebe a přesto, že nám během příprav onemocněl jeden z protagonistů, dokázali jsme sehnat adekvátní náhradu a mohli si koncert vychutnat se vším všudy."  A o tom, že vychutnali, svědčí rozzářené tváře přítomných, kteří se šťastně usmívali ještě před divadlem.

Projekt Evropa - náš domov vznikal zhruba půl roku a byl podpořen  z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014-2020 prostřednictvím Euroregionu Nisa. Partnerem projektu byla Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora a producentem Městské divadlo Jablonec nad Nisou. ( ims)