Červený koberec před divadlem, welcome drink u vchodu a milé osobní uvítání ředitele Mgr. Pavla Žura, taková byla oslava 110 let od založení Městského divadla v Jablonci nad Nisou ve středu 20. 9. 2017. A stejně jako před dvaceti lety, kdy se kulturní stánek otevíral po rekonstrukci, patřilo první představení Smetanově Prodané nevěstě. Tentokrát ji v našem městě nabídlo divadlo J. K. Tyla Plzeň a úspěch to byl famózní.

Režisérka Jana Kališová uchopila klasické dílo trochu novodoběji a zaměřila se více, než na folklór a tradice, na niternější charakteristiku jednotlivých postav a vztahy mezi nimi. Mařenka, v precizním podání Ivany Weberové, nebyla jen loutkou v rukách  rodičů, ale chápající ženou, která ovšem dovede popadnout příležitost za pačesy. Její velký a bohatý hlas spolu s perfektní výslovností, tvořily dokonalý celek a její taška s proviantem na schůzku s Jeníkem dokreslovala dojem ženy, která myslí na všechno. Jeník (Josef Moravec) působil mile a rovněž jeho výkon byl excelentní. Jediným momentem, nad nímž zůstali diváci v úžasu, byla oprava motorky, kterou poškodil při hádce Kecalovi (v prvotřídním podání Jevhena Šokala). Motocykl, který v době Prodané nevěsty, rozhodně nebyl dopravním prostředkem a přesto jej Kecal po celou dobu používal, působil poněkud nepatřičně. Možná tak chtěla režisérka nahradit bicykl, který pro příjezd na námluvy vymysleli v Národním divadle Vaškovi. Ať tak či tak, celkový dojem z představení byl famózní, skvělé výkony pěvců, hudebníků pod vedením dirigenta Jiřího Štrunce, ale i malých gymnastek, které dodaly večeru punc mladické rozvernosti a energie. Uznání patří i za náročnou, ovšem do puntíku zvládnutou choreografii, kterou má na svědomí Jaroslava Leufenová.

Komická opera o třech dějstvích, na libreto Karla Sabiny, otevírala v Plzni v roce 2014 Nové divadlo. Tentokrát šlo o významné jubileum Městského divadla v Jablonci nad Nisou. A nutno dodat, že oslavám toto zpracování Prodané nevěsty velmi sluší, což potvrdilo bouřlivým potleskem a voláním bravo i jablonecké publikum, složené tentokrát z ředitelů mnoha českých divadel, zástupců města Jablonce a spřátelených měst v Německu a Polsku.