Sedmapadesát let na scéně a stále vyprodávají koncerty. A není divu - "Spirituál kvintet nikdy nebude špatný, to spíš jednou nebude," jak trefně poznamenal divák, jež na koncert nestárnoucí kapely dorazil do Městského divadla v Jablonci až z daleké Kroměříže. Do posledního místečka vyprodané divadlo nabídlo návštěvníkům všech věkových skupin, sice očekávaný, přesto však dokonalý zážitek. Nové písně i staré známé pecky proložil milým a vtipným projevem kapelník seskupení Jirka Tichota. Ten mimo jiné zavzpomínal na začátky kapely. "V roce 1960 jsme se ještě jmenovali  Spirituál kvartet, protože nás bylo šest. Dnes již sedmičlenná kapela má tedy logicky právo být kvintetem," usmíval se bard hudební scény, který ač vypadá sotva na šedesát,  27. ledna oslaví koncertem v pražských Holešovicích neskutečné osmdesáté narozeniny.

První část večera patřila písním, které si vybrali jednotliví členové pro představení své osoby a následně přišly na řadu takzvané vzpomínkové písně. Právě ty byly důvodem, proč se rozezpívalo celé divadlo. Tentokrát se opravdu hlediště nestydělo a pochvalu si zaslouží především druhý balkón, který zněl jako doprovodný sbor „Spirituálů“. Mnozí z nás ani netušili, že písně známé od táborových ohňů patří právě Spirituál kvintetu a jejich poslech nám až vehnal slzy do očí.

"Bude se vám to  líbit," vítala mne uvaděčka při příchodu do sálu, jelikož již slyšela zkoušku. Když jsme odcházeli, zaznělo z jejich úst ještě: "Bylo to krásné, že? " A my jen můžeme dodat. Bylo. Nádherné, dojemné, romantické, pohodové a neopakovatelné... Přesně takové, jaké to od „Spirituálů“ známe.