Mladí pěvci české operní scény Městské divadlo v Jablonci sice nezaplnily, kdo přišel, však rozhodně nelitoval. Výkony trojice vybraných účastníků Burzy mladých zpěváků 2018 vzaly přítomné za srdce a je nad slunce jasné, že Robin Červinek (baryton), Marie Schmidtová (soprán) a Elmaz Kadyieva (mezzosoprán) mají před sebou zářivou budoucnost.

Večer již tradičně moderuje PhDr. Radka Hrdinová, která bez nadsázky patří k těm, které by si měl někdy poslechnout každý milovník hudby, student, i ten, komu je zatím svět klasických melodií na hony vzdálený. Tak srozumitelný a zároveň zajímavý popis jednotlivých árií, jejich kontext v opeře a výstižné informace o jejich autorovi neumí podat jen tak někdo.Ve zhruba stominutovém programu zazněly árie z pera Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Richarda Wagnera, Georga  Bizeta, Julia Masseneta, Giacoma Pucciniho a tradičně i Wolfganga Amadea Mozarta. Sólisty skvěle doprovodil na klavír pedagog Pražské konzervatoře Augustin Kužela a v hledišti vše bedlivým uchem sledovala Doc. Libuše Márová, jenž působí na pražské HAMU.

Bylo úchvatné, pozorovat, jak se operní mládí vyrovnává s trémou, jak je těší úspěch a jak krásné mají hlasy. "Navíc je jim perfektně rozumět, a to i když zpívají v cizí řeči. To za mých mladých let pravidlem rozhodně nebývalo," pochvaloval si sólista Národního divadla Luděk Vele, který doplnil, že ho těší ty možnosti, které dnešní mladí pěvci mají. "Každý se na tom jevišti potřebuje ´otrkat´, bez toho to nejde a jakmile ucítí tu opojnou sílu potlesku, budou na sobě pracovat do roztrhání těla s ještě větší chutí," usmíval se Vele, který chce k poslednímu dni letošního roku pověsit svoji kariéru v Národním divadle na hřebík.

A jak bychom shrnuli večer s názvem ´Mladí pěvci v Jablonci´? Pokud máme víc takových představitelů operní scény, pak se nemusíme o budoucnost klasické hudby v Čechách bát. Stejného názoru bylo i publikum, které účinkující ocenilo bouřlivým a neutichajícím potleskem. ( ims)